ZŠ Bystřice nad Pernštejnem - foto
o stránku zpět

Jak se točil film na Pernštejně

aneb Komparzista, ten tvrdej chleba mááá !!!

A kdo to ten komparzista vlastně je? Ve slovníku bychom se dočetli, že komparz je soubor učinkujících, kterých je třeba k dokreslení filmových či divadelních scén, vyplňují vlastně prostor za hlavními postavami. Člověk působící v komparzu se nazývá komparzista, popř. komparzistka. A roli koparzistky  si s gustem sobě vlastním vychutnala p. Alena Vavříčková, DiS., která nám o této svojí zajímavé zkušenosti přišla popovídat. Zahrála si ve filmu Poutnice ( Die Pilgerin), několik epizod se totiž natáčelo na Pernštejně, a to pod taktovkou německého režiséra Philippa Kadelbacha. Jejími diváky se protentokrát stali žáci 6.A a 6.B.

 A na co všechno přišla řeč? Dozvěděli jsme se o profesích, které se uplatní u filmování, co je to literární předloha, kde všude natáčení probíhalo, kolik minut z týdenního natáčení na Pernštejně bylo doopravdy v dvojdílném filmu využito atd. Výborné byly osobní postřehy z natáčení, trapasy a zážitky se zvířaty. Žáci se ptali na konkurz, honoráře, filmové hvězdy, stravování a vůbec na celé zázemí během procesu. Na vše se jim dostalo odpovědi.

Na závěr zbývá dodat, že všichni zaujatě naslouchali, ptali se, plnili úkoly v pracovním listu. Taková beseda nebývá každý den! P.Vavříčková přenesla na šesťáky svoje nadšení a možná je i inspirovala. Třeba někdy také budou mít podobnou příležitost a využijí ji. 

A víte, že jsme p.Vavříčkovou taky překvapili? Po letech se setkala s "filmovými dětmi", které se v Poutnici také objevily - se Soňou a Jirkou: