ZŠ Bystřice nad Pernštejnem - foto
o stránku zpět

Nový dopis od "naší" Adong Stelly

Jak prožívala období pandemie?

Projekt Adopce na dálku je zajišťován a organizován Charitou Praha. Věnuje se podpoře dětí z chudých a potřebných rodin všude po světě - dětem je díky peněžním prostředkům od dárců umožněno chodit pravidelně do školy, mají nárok na uniformu, učební pomůcky a oběd. My již několikátým rokem podporujeme dívku Adong Stellu z Ugandy. I do této země ale svým způsobem zasáhla pandemie coronaviru, která obvlivnila dění po celém světě.

Jak vyplynulo z dopisu ředitele tohoto projektu, až na jednu dívku v Indii nebyly žádné děti (podporované v tomto projektu) nemocí infikovány. Nicméně tento stav narušil školní docházku i systém pravidelné korespondence. Nečekaně se v březnu a dubnu uzavřely téměř všechny školy v podporovaných destinacích (Zambie, Uganda, Indie). Žáci pomalu přecházeli na distanční výuku, která ale měla těžký start. Nikdo s touto situací nepočítal a nebyl na ni připraven. Navíc v rozvojovém světě určitě nenajdeme tu míru technického pokroku, který by umožňoval vzdělání pohodlně a urychleně přesunout do domácností. 

Z dopisu Mgr. Davida Flaka, ředitele Centra zahraniční spolupráce: "Ugandské školy se rovněž uzavřely v březnu a ani po sedmi měsících nebyla výuka stále obnovena. Do školy přestalo chodit i 1772 školáků, které podporujete Vy, naši dárci. Ugandská vláda přislíbila zavedení alternativních způsobů výuky. Děti se měly učit s pomocí rozhlasu a televize, každý žák měl obdržet studijní materiály pro domácí studium. Zůstalo však jen u slibů. Studijní materiály nebyly dodány, přístup k počítačům a rádiu mají jen některé děti ve městech. Proto jsme se rozhodli našim dětem pořídit studijní materiál za 12.000 USD a na výuku začali dohlížet naši sociální pracovníci. Závěrečný trimestr (září-prosinec 2020) tedy proběhne opět distančně, pro studenty závěrečných ročníků se uvažuje o otevření škol 15. října."

V tomto týdnu jsme dostali i my dopis a novou fotografii naší adoptované dívky. Bohužel přes slabé školní výsledky (z důvodu nemoci) opakuje čtvrtý ročník. Nezbývá, než popřát jí i celé rodině pevné zdraví, hodně sil do studia a budeme se těšit na další její zprávy.

adong2020

adong2020c