Evropský den jazyků

V pátek 23. 9. 2022 proběhl na naší škole již tradičně Evropský den jazyků – projektový den, během kterého si žáci za podpory svých vyučujících rozšiřují zábavnou formou znalosti v oblasti cizích jazyků a zemí, ve kterých se těmito jazyky mluví.

Žáci tvoří nejrůznější projekty, vyhledávají informace, vyrábějí vlajky, malují na trička, hrají hry, sledují naučná videa, vaří a ochutnávají typická jídla daných zemí a mnoho dalšího. Pojďme se podívat, jaká témata a aktivity byly oblíbené v tomto školním roce, a co si pro nás jednotlivé třídy připravily.

Pro prvňáčky to byl jejich úplně první Evropský den jazyků a strávili jej se svými patrony z 9. ročníků. 1.A a 9.A společně cestovali z pohádky do pohádky. Během této cesty se učili anglická slovíčka, takže i ti nejmladší už ví, jak se řekne princezna nebo drak a na závěr si namalovali krásná trička. Cestovatelská trička si vytvořila i 1.B, která se se svými patrony z 9.B věnovala dopravním prostředkům. Prvňáčci zjistili, jak se lze dostat třeba až do dalekého Japonska a následně skládali dané dopravní prostředky ze stavebnice Roto.

Aktivita malování na trička je u žáků velmi oblíbená a tak si ji pro letošní projektový den zvolila i třída 6.A. Obdobně jako 1.B i 2.A se zabývala druhy dopravy a způsoby cestování po Evropě.

Pravděpodobně nejčastěji voleným tématem jsou obecně evropské země. 4.A vytvářela projekty o Francii, Chorvatsku, Rakousku a Slovensku. Po Evropě cestovala také 7.A. Ale pozor, zde šli žáci pěšky v rámci projektu „Bosou nohou po Evropě“. Na pirátských lodích prozkoumávali jednotlivé evropské země žáci 8.A. Jejich projekt nesl název „Piráti do evropských zemí“. 5.A se zaměřila na Itálii – děti tvořily projekty, malovaly kamínky a ochutnaly italskou pizzu. Žáci 2.B zamířili až do Jónského moře na řecký ostrov Zakynthos a vyráběli místní želvičky karety obecné. 7.B zjišťovala informace o Německu a Rusku, protože právě němčina a ruština jsou jejich druhými cizími jazyky, kterým se nově učí. Žáci měli za úkol vypracovat projekty a následně se vzájemně naučit pár základních slov a frází z toho druhého jazyka. Němčináři se učili rusky, ruštináři německy a všichni se na chvíli stali učiteli.

Zejména mladší ročníky se často věnují našim sousedním státům. Letos to byly třídy 3.B a 4.B, které se učily o Německu, Polsku, Slovensku a Rakousku a o jejich vlajkách.

Dalším vyhledávaným tématem byla Velká Británie, královská rodina a Alžběta II. 5.B tvořila projekty o čtyřech zemích tvořících Spojené království – Anglii, Skotsku, Walesu a Severním Irsku. Královskou rodinou se zabývaly třídy 3.A a 4.C. Vznikly krásné portréty nedávno zesnulé královny Alžběty II. Její památku si připomněli i žáci 9.C v rámci svého projektu „Odplouváme ze školy do Velké Británie“.

Poslední oblastí, ve které se naši žáci zdokonalovali, byly světové jazyky. Žáci 2.C se učili pozdravy a základní slovíčka v různých světových jazycích. Tak schválně, v kolika jazycích umíte říct „ahoj“ nebo „děkuji“ Vy? Mimo budovu školy vyrazily hned dvě třídy. 8.B absolvovala prohlídku Městského muzea s výkladem v několika cizích jazycích. 6.B zamířila do ulic našeho malého města zjišťovat, kolika cizími jazyky mluví místní občané. A jak to dopadlo? 22 dotázaných upřímně uvedlo, že neovládají žádný cizí jazyk, 35 respondentů uvedlo, že umí anglicky, 30 rusky, 21 německy, 5 slovensky, 2 francouzsky, 1 maďarsky, 1 arabsky, 1 italsky a 1 korejsky. 62 dotázaných se naučilo cizí jazyk ve škole, 8 během pobytu v zahraničí a 5 se soukromým lektorem. Nejčastější využití je během cestování a na dovolené, dále pro zábavu (filmy, knihy, internet), 17 lidí používá cizí jazyk v práci a na posledním místě se umístilo učení se s dětmi. Děkujeme žákům 6.B za tuto anketu.

Evropský den jazyků je oslavou rozmanitosti jazyků v Evropě. Jeho cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o důležitosti učení se cizím jazykům a mezikulturnímu porozumění. Děkujeme našim žákům, že se do projektů aktivně zapojují, s chutí se učí novým věcem a pomáhají nám tak naplnit cíle tohoto významného dne. Děkujeme a gratulujeme všem třídám k jejich krásným projektům!

Text: Klára Gregorová

Foto: Pavel Ďásek & třídní učitelé

Z pohádky do pohádky...

Foto EDJ 2022 1A9A