Cesta tam a zpět aneb jak jsme jeli do Londýna

.... jak se plní sny ...

Již od konce září loňského roku žilo 46 osmáků a deváťáků naší školy myšlenkou na výlet do Londýna. Oslovili jsme cestovní kancelář, zvolili termín, postupně přidávali informace, řešili peníze, místa, která chceme navštívit, dohadovali se, co důležitého s sebou. Školní rok plynul a čas odjezdu se přiblížil.

V pondělí ráno 25. května jsme se shromáždili před školou, plni nadšení, kufrů, dobrot, energie, zamávali všem kolem a vydali se na cestu. Ta nám utekla velice rychle a najednou jsme vystoupili v Calais na první „kontakt“ s cizinou – procházeli jsme pasovou kontrolou. Někteří poprvé vyzkoušeli své jazykové schopnosti.  Pak už se jen nalodit na trajekt a hurá vstříc Doverským útesům.

Cestou do Londýna nikdo nespal, všichni očekávali, kdy už uvidí cíl našeho putování. A dál už to bylo rychlé: vystoupili jsme u London Eye (obrovské, 137 m velké vyhlídkové kolo), prošli se k Big Benu a budovám parlamentu, přes parky ke královskému paláci. Město nás uchvátilo svým ruchem, nádherným slunečným počasím, množstvím lidí, aut, autobusů. Naše cesta vedla dál ke známému hračkářství The Hamley‘s a odtud už byl jen krok na velká, známá náměstí Piccadilly Circus a Trafalgar Square. Zde jsme utratili první peníze za suvenýry pro naše blízké doma. Vyzkoušeli jsme si jízdu metrem a přesunuli se ke známému muzeu voskových figurín Madame Tussaud's. Slavné „voskové“ osobnosti se bez problémů nechaly vyfotografovat a my se aspoň na chvíli dostali do zcela jiného světa. Odpoledne jsme zakončili nádhernou vyhlídkou z London Eye. Pak už nás čekal zasloužený odpočinek v nedalekém hotelu.

Třetí den bylo naším cílem univerzitní městečko Oxford a Windsor – jedno ze sídel britské královny. Obě místa nás oslovila svou historickou atmosférou; kromě té tam vládla ještě jedna – a to nákupní.

Čtvrtý den ráno jsme se rozloučili s hotelem a vydali se na poslední vycházku Londýnem. Tentokrát jsme prošli přes nejznámější Tower Bridge (most) ke královské pevnosti Toweru. Velký dojem v nás zanechaly korunovační klenoty, místní strážci „Beefeateři“, havrani. Celodenní putování jsme zakončili výletem lodí po Temži do Greenwiche, kde jsme chvíli přecházeli mezi východní a západní polokoulí (vede tudy nultý poledník), a posledním rozchodem za nákupy před cestou domů. Moře v kanálu La Manche bylo tentokrát bouřlivé, země se s námi kolébala ještě dlouho. Cesta zpět utekla velmi rychle, všichni účastníci zájezdu odpočívali a vstřebávali dojmy a zážitky.

Všem se nám naše krátké putování velice líbilo a těšíme se, že snad brzy vyrazíme znovu poznávat anglické zvyky a pamětihodnosti.

Všechny žáky moc chválíme za dobrou náladu, příjemné a slušné chování během celého zájezdu, za odolnost a výdrž během celého náročného putování! Musíme také poděkovat cestovní kanceláři CK Royal za zprostředkované zážitky, slečně průvodkyni a řidičům za skvělý servis během celého zájezdu. Zároveň děkujeme všem rodičům a kamarádům za přípravu, výbavu žáků a velkou podporu před i během zájezdu.

Eva Poláchová, Zdenka Šilhánová a žáci 8. a 9. ročníků ZŠ TGM