Prevence rizikového chování

V týdnu od 7. dubna proběhly v 11 třídách preventivní programy. Tyto programy zajišťujeme ve spolupráci s Preventivním centrem Oblastní charity ve Žďáru nad Sázavou a se Státním zdravotnickým ústavem v Jihlavě.

Nechci, díky - preventivní program pro 4. ročník

8.dubna zavítali do čtvrtých tříd již podruhé pracovníci Centra prevence Oblastní charity Žďár nad Sázavou. Tentokrát byl program zaměřen na škodlivost návykových (legálních) látek. Cílem bylo, aby si děti uvědomily škodlivost kouření, pití alkoholu, ale i energetických nápojů. Ty jsou v dnešní době mezi dětmi, bohužel, velmi oblíbené. To vše pomocí her, diskuzí, scének... Dětem se připravený program velmi líbil.

Vítejte ve virtuální realitě – preventivní program pro 6.ročník

Dne 9. 4. 2014 žáci 6. ročníků absolvovali preventivní program s názvem Virtuální realita. Program byl rozdělen do tří bloků. První blok byl věnován problému profilů (nejen facebookových). Jednalo se především o práci s osobními údaji. Děti si na základě této metody měly uvědomit, že není dobré zveřejnit některé své osobní údaje a soukromé věci. Druhý blok byl zaměřen na nebezpečí komunikace s cizími lidmi na sociálních sítích. Na modelové situaci si děti vyzkoušely komunikaci s člověkem a zjistily, že ne vždy se na druhém konci internetu musí skrývat ten, s kým si doopravdy psaly. V třetím bloku se děti dozvěděly o dalších možných problémem spojených s virtuálním světem, (kyberšikana, ztráta důležitých hesel). Program se dětem velmi líbil a byl pro ně velmi přínosný.

Závisláček – interaktivní hra pro 7. ročník

Čtyři pracovnice Státního zdravotního ústavu z Jihlavy se ujaly našich sedmáků. Přijely s programem zaměřeným na prevenci závislostí. Žáky si rozdělily na čtyři skupiny a odhalování nebezpečí závislostí mohlo začít. Jedna skupina se věnovala závislostem obecně, druhé stanoviště se zabývalo problémem drog, další bylo věnováno alkoholismu a poslední skupina řešila nebezpečí kouření a shlédla odstrašující prezentaci jeho následků. Děti pod vedením odbornic dokázaly samy pojmenovat a definovat problémy související se závislostmi i hledat cesty, jak se jim bránit.

Dvě strany mince – preventivní program pro 8. ročník

Žáci osmých tříd se zapojili do programu pod názvem „Dvě strany mince“. Po úvodním seznámení se s lektory, obsahem programu a s pravidly chování se žáci pomocí různých motivačních technik, her, aktivit zamýšleli nad problémy spojené s drogami. Žáci vytvářeli formou brainstormingu myšlenkovou mapu, ve které popisovali svoje názory na to, co jim droga může dát, ale také co jim droga bere, proč lidé drogy přijímají, ale i proč je důležité drogy odmítat. Formou kresby vyjadřovali svoji představu o tom, jak podle jejich názoru vypadá závislost, diskutovali s lektory o tom, co je to závislost, co všechno ji může vyvolat, jaké problémy způsobuje, jak je těžké závislost překonat, čeho všeho je člověk, který je na jakékoliv droze závislý (tedy i na tabáku a alkoholu) schopen udělat, aby drogu získal. Nejvíce žáky zaujalo tvůrčí psaní, kdy měli v náhodně vytvořených skupinách napsat životní příběh fiktivního feťáka, tedy popsat život člověka, který z různých důvodů začal brát drogu, jak se k ní dostal a jak problém s drogou řešil. Vymyšlené příběhy lektoři programu se žáky rozebrali, žáci si uvědomili, že závislost může vzniknout velmi rychle, lektoři společně se žáky hledali možnosti, jak by se člověku, který je na drogách závislý, dalo pomoci. Na závěr si žáci zahráli hru „pravda-mýtus“, ve které si mohli ujasnit svoje představy, názory na problémy spojené s drogami.

Hrou proti AIDS – interaktivní hra pro 9.r.

Tato preventivní aktivita byla realizována ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem v Jihlavě. Žáci pracovali v menších skupinkách a v průběhu dvou vyučovacích hodin se seznámili s rizikovými situacemi z hlediska přenosu HIV, diskutovali o různých možnostech ochrany před nechtěným těhotenstvím a pohlavně přenosnými infekcemi, zvažovali výhody a nevýhody jednotlivých antikoncepčních prostředků. Zajímavá byla i aktivita, kdy se žáci zamýšleli nad konkrétními dopady infekce HIV na život postižených touto nákazou.