Technický kroužek

Jak fungujeme?

Technický kroužek funguje velmi neformálně. O motocykly jsme nikdy neměli nouzi, stejně jako o chuť chlapců a taky děvčat něco opravit a samozřejmě se svézt. První motocykl byl „Marie“. Byla to velká zajímavá dvouválcová motorka ČZ 250 ccm z roku 1974. Udělali jsme vojenskou verzi a kluci s ní tehdy obsadili druhé místo v oblastní dovednostní soutěži. Nyní je v Muzeu Tatraklubu Bystřice n.P.. Pak přišel „Pařízek“ spolu se „Žanetou“. Jde o Jawu 555 a o ČZ 175 ccm. To byly motocykly žáků a oba prošly kompletní renovací. Loni jsme se bavili „Blaženou“. To je kroužku darovaná Jawa 250 ccm z roku 1958. Rozhodli jsme se z ní udělat typ motocyklu zvaný Boober. Všechno, co nutně neslouží k funkci motocyklu se uřeže, odšroubuje a oddělá. Přední blatník šel po úpravě dozadu, sedlo bylo patřičně zjednodušeno, světlo nahrazeno menším ze Stadiona, přední malé 16ti palcové kolo bylo nahrazeno 19ti palcovým a pro tlumiče výfuků vytlačila prostá roura. Nastříkali jsme ji černou matnou barvou v kombinaci se stříbrnou a tvůrci obtiskli svoje dlaně na nádrž. První svezení bylo velmi vzrušující, neboť absence tlumičů výfuků na nás velmi upozorňovala. Kluci s Blaženou strávili letní prázdniny a máme v plánu se k ní ještě vrátit. Chceme ještě pořešit ty výfuky a bederní opěrku. Loni na podzim jsme uvedli do chodu odstavený motocykl MZ150 a trochu se svezli. Motocykl ještě není ani zajetý a je na prodej.

Zatím poslední dokončený byl malý motocykl Jawa Mustang. Byla to v podstatě zakázka na renovaci. Udělali jsme nový lak a elektriku. Kluci stříbřenkou nastříkali kola, přešli brzdy, poštelovali motor a mohli vyrazit na zkušební jízdu a předat jej majiteli.

Nyní opravujeme především se žáky 6. ročníků dva pionýry. Zpojízdníme je a přes zimní sezónu je zrenovujeme.

Jsem rád, že kluky motorky baví. Naučí se základy černého řemesla, hodně z mechaniky, z povrchové úpravy a taky z vlastní jízdy na motocyklu. Letos kroužek začíná v podstatě od nuly neboť bývalí členové odešli na střední školy. Máme práce dost, tak v případě zájmu zveme kohokoli každé pondělí od 14.00 hod do školní dílny, kde se scházíme.

01112011003

01112011014