Pancakes znamená palačinky

... masopustní úterý trochu jinak ...

Ve Velké Británii, Itálii, Španělsku či třeba v Brazílii v úterý před Popeleční středou slaví tzv. Pancakes Tuesday = Masopustní úterý. Připravují palačinky s různými náplněmi, pořádají tradiční závody či hry s palačinkami. Některé tradice se datují až do 15. století.

Součástí výuky anglického jazyka je i seznámení se se zvyky a svátky anglicky mluvících zemí. S žáky jsme se v hodině nejprve pomocí pracovních listů, videí a poslechu seznámili s tímto svátkem, četli a překládali recepty na tradiční palačinky; v další hodině jsme se pustili přímo do přípravy.

Dařilo se všem, jak umíchat těsto, tak smažit (i obracet) a hlavně - sníst tu úžasnou dobrotu, která provoněla celou naši školu.

A jaký recept jsme použili? Každý měl svůj, ten domácí - a samozřejmě ten nejlepší! Základ ale byl stejný; my uvádíme recept v angličtině, který sepsali osmáci (žáci jistě rádi všem doma pomohou s překladem ...):

two cups of flour, two eggs, cup of milk, a bit of sugar, a bit of salt, suflower oil.

Put the flour into bowl. Add eggs and milk, than sugar and salt. Mix it till it's smooth (maybe you'll have to add more milk). Put some oil into the pan. Add the mixture into a pan and cook. Than turn the pancake. Cook it carefully. When is pancake ready, put some jam or chocolate sauce on it and eat it immediately. Enjoy your meal!