ZŠ Bystřice nad Pernštejnem - foto
o stránku zpět

Ponožkový den

... na každou nožku jinou ponožku? To přece není žádný problém!

Ale ono to všechno nebyla jen velká sranda a zábava. Letos poprvé jsme se zapojili do Ponožkového dne u příležitosti Světového dne Downova syndromu. Downův syndrom je vrozená vada, se kterou se ročně u nás v ČR narodí průměrně 50 dětí. "Downíky" poznáme na první pohled - prozradí je obvykle menší podsaditější postava, zešikmené oči, kulatá hlava s plochým obličejem, široké ruce s krátkými prsty ... a obvykle hodně široké a velké srdce.

Kromě typického vzhledu způsobuje onemocnění pomalejší mentální vývoj, pro který je nejstěžejnější začlenění do společnosti. A právě proto si lidé po celém světě 21. 3. tuto poruchu připomínají a nosí každou ponožku jinou. Ponožky byly jako symbol zvoleny proto, že pokud se dají patami k sobě, vytvoří dohromady písmeno X, které připomíná příčinu tohoto nevyléčitelného onemocnění - poruchu chromozomu X. Odlišnost našich ponožek pak symbolizuje odlišnost lidí s Downovým syndromem od těch zdravých. 

My jsme se rozhodli tyto děti i dospělé podpořit alespoň tímto jednoduchým způsobem - na každou nožku jsme si vzali jinou ponožku. A čím byla veselejší či odlišnější, tím lepší, protože i jinakost může být veselá ... pokud jí dáme šanci.

Děti ve svým třídách s jednotlivými vyučujícími diskutovaly tuto vrozenou vadu, některé třídy si přečetly i poutavou ukázku z knihy Martiny Drijverové - Domov pro Marťany, která citlivě a poutavě popisuje příběh holčiky a jejího bratra - "Marťánka" s Downovým syndromem. Během dne se také chodily podepisovat na velký arch papíru, abychom věděli, kdo dnes přišel s každou ponožkou jinou. 

Děkujeme všem, kdo si vzpomněli a nebáli se být alespoň pro tento den jiní ...

Začalo to hned ráno v učitelské sborovně ...

 IMG 4112a

A pak celý den pokračovalo v různých třídách. V dnešní fotogalerii moc portrétů a obličejů neuvidíte, soustředili jsme se spíše na ty naše krásné ponožky ... A myslím, že někomu jsme dnes i udělali radost - konečně ráno nemusel hledat tu stejnou ponožku do páru!

ponozkovy den 1ponozkovy den 2ponozkovy den 3ponozkovy den 5ponozkovy den 6ponozkovy den 7ponozkovy den 8ponozkovy den 9ponozkovy den 10ponozkovy den 11ponozkovy den 12ponozkovy den 13ponozkovy den 14ponozkovy den 15ponozkovy den 16ponozkovy den 17ponozkovy den 19ponozkovy den 20ponozkovy den 21ponozkovy den 22ponozkovy den 23ponozkovy den 24ponozkovy den 25ponozkovy den 26ponozkovy den 27ponozkovy den 28ponozkovy den 29ponozkovy den 30ponozkovy den 31ponozkovy den 32ponozkovy den 33ponozkovy den 34ponozkovy den 35ponozkovy den 36ponozkovy den 37ponozkovy den 38ponozkovy den 39ponozkovy den 40ponozkovy den 41ponozkovy den 42ponozkovy den 43ponozkovy den 44ponozkovy den 45ponozkovy den 46ponozkovy den 47ponozkovy den 48ponozkovy den 49ponozkovy den 50ponozkovy den 51ponozkovy den 52